Lechia - Juventus. Więcej niż mecz
- Autor: Mariusz Kordek, Karol Nawrocki
- Rok wydania: 2014
- ISBN: 978-83-78234-75-3
- Ilość stron: 224
Autor:
Mariusz Kordek,
Karol Nawrocki
Wydawca: Bernardinum
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-78234-75-3
Wydanie: drugie
Ilość stron: 224
Nakład: nie podano
Oprawa: miękka
Wymiary (mm): 205 (wysokość), 145 (szerokość), 18 (grubość)
Papier: matowy
Kolor: nie
Opisywane kluby: Lechia Gdańsk, Juventus Turyn
Mariusz Kordek, autor części książki Największe sportowe wydarzenie XX wieku na Pomorzu
Podstawowym celem niniejszego artykułu jest przybliżenie czytelnikowi ówczesnej atmosfery „ścierania się” kibiców Lechii Gdańsk z systemem komunistycznym w kontekście jednego wydarzenia: dwumeczu Lechia Gdańsk – Juventus Turyn (Puchar Zdobywców Pucharów, 14 i 28 września 1983 r.). Mecz ten zostanie przypomniany na szerszym tle sytuacji społeczno-politycznej w województwie gdańskim, jaka panowała tu od wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. do września 1983 r. Stworzy to doskonałą okazję, by szerszemu, niekoniecznie zorientowanemu w zawiłej historii lat osiemdziesiątych odbiorcy wskazać rangę tego wydarzenia. Inaczej wygląda bowiem to, co się stało na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku 28 września 1983 r., wyrwane z historycznego kontekstu, a inaczej na tle przygnębiających nastrojów opozycji z tego okresu.
Tak więc autora interesować będzie wszystko wokół tego historycznego sportowego wydarzenia poza… samym dwumeczem. Znaczącym uzupełnieniem tekstu będą natomiast nawiązania do barwnych postaci związanych z ówczesną Lechią, po których pozostał ślad w dokumentach wytworzonych przez SB i PZPR. Wśród nich znajdą się również piłkarze i działacze Lechii. W ich kontekście warto pamiętać, że zarówno w latach osiemdziesiątych, jak i dziś relacje między władzami klubu, zawodnikami i kibicami należy określić jako złożone. W Gdańsku sytuacja była szczególna, bo z szyldem „Lechia” związani byli zarówno antykomunistyczni kibice, niezainteresowani polityką zawodnicy, jak również często (ale nie zawsze) związana z PZPR kadra dyrektorsko-kierownicza. Muszę tu przypomnieć, że Lechia to oczywiście nie tylko piłkarze, ale też lekkoatleci, rugbiści, ciężarowcy etc.
Omówienia wymaga forma i struktura narracji. Z kilku względów autor zdecydował się na pozostanie przy formie tekstu stricte naukowego (aparat naukowy). Kalkulacja zysków i strat z takiego wyboru wypadła bowiem na korzyść zysków. Po pierwsze, dlatego że w aparacie naukowym udało się zaprezentować biograficzne noty osób zaangażowanych w zainicjowanie manifestacji przy ul. Traugutta w dniu meczu z Juventusem. Ponadto w przypisach zawarto syntetyczne, czy wręcz encyklopedyczne, informacje dotyczące organizacji opozycyjnych powstałych przed 1980 r. oraz adresy bibliograficzne publikacji, z którymi warto się zapoznać. Biorąc pod uwagę fakt, że publikacja kierowana jest głównie – choć nie wyłącznie – do fanów piłki nożnej, można założyć, że przy okazji lektury uda się „przetransportować” wiele historycznych wiadomości do środowisk związanych ze sportem. I wreszcie ostatni argument za opcją tekstu naukowego: informacje podane przez autora oraz stawiane przez niego tezy staną się bardziej wiarygodne, gdy czytelnik będzie miał możliwość skonfrontowania ich ze źródłami bądź z publikacjami, na które autor się powołuje. Autor żywi nadzieję, że tak sformalizowana postać tekstu nie odstraszy potencjalnego czytelnika, być może przyzwyczajonego do publicystyki sportowej; ze swojej strony zapewnia, że dołożył wszelkich starań, by czytelnika zaciekawić.
Karol Nawrocki, autor części książki Wokół dwumeczu Lechia - Juventus. Polityka, służby, sport